28 Eylül 2010 Salı

Migrende genetik faktör


İngiltere ve Kanada'da sürdürülen araştırmalarda migrene yol açan bir gen bulundu.


Bilim insanları bu keşfin migren tedavisinde daha etkin ilaçların geliştirilmesine katkıda bulunacağını söylüyor.
Nature Medicine adlı bilimsel dergide araştırma sonuçlarını yayımlayan biliminsanları, Tresk adı verilen gendeki bozukluğun beyindeki sinir hücrelerini etkileyerek ciddi baş ağrılarına yol açabildiğini belirtiyor. Araştırmacılar 50 bini aşkın kişinin DNA numunelerini inceledi.
BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Oxford Üniversitesi'nden Dr. Zameel Cader, her beş kişiden birinde görülen migren ağrılarının sebebinin artık daha iyi anlaşıldığını söylüyor.
Yaygın biçimde görülen migren başın ön ya da yan kısmında uzun süreli ağrılı bir zonklama şeklinde hissediliyor. Migren ağrısı çeken birçok kişi baş ağrısı sırasında mide bulantısı ve ışığa aşırı duyarlılık gibi semptomlardan da şikayetçi oluyor.
Bazıları, baş ağrısından önce gördükleri ışık süzmesini migrenin başlayacağına dair bir uyarı işareti olarak algılıyor.
Araştırmacıların DNA numuneleri topladığı kişiler migrene rastlanan ailelerden seçildi.
Wellcome Trust Sanger Enstitüsü'nden Dr. Aarno Palotie, sözkonusu genin işleyişini hedef alan yeni ilaçlarla migrene karşı daha etkin tedavi yöntemlerinin bulunabileceğini, fakat bunun için ''daha uzun bir yol'' olduğunu söyledi.
Araştırmada, Tesk adlı genin migren hastalarında normalin altında faaliyet gösterdiği ve bu nedenle baş ağrılarını tetiklediği ortaya çıktı.0 yorum: