8 Ekim 2010 Cuma

Amino asitlerden yaşam iksiri!


Bir grup İtalyan bilimci, farklı amino asitlerden oluşan bir kokteyli içirdikleri farelerin daha uzun yaşamasını sağlamış.


Amino asit kokteyli ile farelerin ömrünü yüzde 12 uzattıklarını iddia eden İtalyan bilimciler, şimdi insanlar üzerinde denemeler yapmaya hazırlanıyor. Amino asitlerden özellikle yaşlı ya da hasta insanların yararlanabileceğine inanılıyor.
İnsanın en eski hayallerinden birisi sağlıklı ve genç kalarak daha uzun yıllar yaşamak, diğer bir deyişle bir "hayat iksiri" bulmak. İtalyan bilim insanları işte bu iksiri bulduklarını iddia ediyor... en azından fareler için.
Proteinlerin yapıtaşları olan amino asitlerden oluşan bir kokteylle fareler üzerinde deney yapan araştırmacılar farelerin yaşam sürelerini yüzde 12 oranında uzattıklarını duyurdu.
Orta yaşlı sağlıklı erkek farelere üç farklı amino asit içeren su içirildi. Normal beslenen fareler 774 gün hayatta kalırken, kokteyli içenler 869 gün yaşadı. Fareler yalnızca daha uzun süre yaşamakla da kalmadı; Aynı zamanda hücrelere giden enerjinin arttığı, zararlı moleküllerin neden olduğu hasarın da azaldığı gözlemlendi.
Bilim insanları insanlar üzerinde geniş çaplı bir deneme süresinin gerektiğini ifade ediyor. Ancak özellikle de yaşlı ya da hasta insanların bundan yararlanabileceğine inanılıyor.

0 yorum: