13 Ekim 2010 Çarşamba

RS virüsünün tam mevsimi


Dünyada her yıl yaklaşık 400 bin bebeğin yaşamını kaybetmesine neden olan Respiratuar Sinsityal (RS) virüsü Türkiye'de özellikle, ekim-nisan ayları arasında etkin oluyor.


Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök, RS virüsünün, özellikle zamanından 2 ay veya daha önce doğmuş prematüre ile kronik akciğer hastalığı gelişmiş bebeklerde ve doğuştan ağır kalp hastalığı olanlarda, hastaneye yatarak tedavi gerektiren ve ölüme yol açabilecek kadar ağır klinik tablo ile seyrettiğini ifade etti.
Virüsün başlıca alt solunum yolu enfeksiyon etkenlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Yurdakök, Türkiye'de her yıl tahminen RS virüsü nedeni ile 30 bin civarında insanın hastaneye yattığını kaydetti.
Prof. Dr. Yurdakök, ''Dünya Sağlık Örgütünün rakamlarına göre, dünyada her yıl yaklaşık 400 bin bebek bu virüs nedeniyle kaybediliyor. Her yaşta görülebilen, ancak prematüre, kronik akciğer hastalığı gelişmiş bebeklerde ve doğuştan ağır kalp hastalığı olanlarda daha ağır seyreden ve oldukça bulaşıcı olan RS virüsü, ülkemizde özellikle ekim-nisan ayları arasında etkindir'' dedi.
Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Yurdakök, yeni doğan bebeklerin, yüzde 60'ının doğumlarından sonraki ilk salgında RS virüsüne maruz kaldıklarını ve yaşamlarının en geç 2 ya da 3. yıllarına kadar tüm çocukların RS virüsü enfeksiyonu geçirdiklerini belirtti.
ENFEKSİYON NASIL BULAŞIYOR?Riskli bebeklerin takip altına alınmasının ve her yıl RS virüs enfeksiyonunun sık görüldüğü aylarda, ayda bir kez aşı yapılmasının hastalıktan korunmak için önemli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yurdakök, şunları kaydetti:
''Virüs, her yaştaki hastada, solunum yolları enfeksiyonuna sebep olabilir ve büyük ölçüde bulaşıcıdır. Yetişkinlerde ve 3 yaşın üstündeki çocuklarda basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak gözlenen hastalık, kırgınlık, burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif öksürük ve baş ağrısı gibi şikâyetlerle atlatılırken, zamanından 2 ay veya daha önce doğmuş bebeklerle, kronik akciğer hastalığı ve doğuştan ağır kalp hastalığı olanlarda hastaneye yatarak tedaviyi gerektiren ve ölüme yol açabilecek kadar ağır klinik tablo ile seyreden başlıca alt solunum yolu enfeksiyon etkenlerinden biridir. RS virüsü, prematüre bebeklerde bronşiyolit ve pnömoni (zatürre) gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının majör nedenidir. Enfeksiyon, çocuklardan büyüklere veya büyüklerden çocuklara bulaşabilmektedir.''
HASTANE ENFEKSİYONU ŞEKLİNDE DE OLABİLİRProf. Dr. Murat Yurdakök, virüsün hastanede yatan çocuklarda, hastane enfeksiyonu şeklinde çıkabileceğini de işaret ederek, bu açıdan da dikkatli olmak gerektiğini vurguladı.
Virüsün esas olarak solunum yolu ile bulaştığını belirten Prof. Dr. Yurdakök, bulaşmayı en az seviyede tutmak için öksürme ve hapşırma gibi olaylar sırasında tek kullanımlık kağıt mendil kullanılması ve enfekte solunum salgılarının günlük kullanımdaki eşya yüzeylerine temasının engellenmesi, böyle bir temas var ise bu eşya yüzeylerinin mutlaka temizliğinin yapılması önerisinde bulundu. Prof. Dr. Yurdakök, açıklamasında, virüsün bulaşmasını engellemek için alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı:

RS'DEN KORUNMAK İÇİN...
''Koruyucu bağışıklama, yenidoğan hastalıkları, çocuk kardiyoloji, çocuk enfeksiyon, çocuk alerji ve çocuk göğüs hastalıkları uzmanları tarafından başlatılabilmektedir. Bebeğe dokunmadan önce sıcak su ve sabun ile elleri yıkamak, nezle ve ateş belirtisi varsa bebeğe yaklaşmamak, tek kullanımlık mendil kullanıp ve hemen atmak, nezle belirtisi gösteren diğer çocukları bebekten uzak tutmak, bebeğin kullandığı oyuncakları düzenli olarak temizlemek, kalabalık yerlere bebek ile gitmemek ve bebeğin yanında sigara içmemek.''


0 yorum: