3 Kasım 2010 Çarşamba

Kanseri izleyen denizanaları

Denizanalarında bulunan ve ışıldayan hücrelerin, kanser hastalığının henüz ilk evrelerinde teşhis edilmesine yardımcı olabileceği açıklandı.


İngiliz bilimcilere göre, bu yöntem başarılı tedavi için ilk aşamalarında teşhis edilmesi büyük öneme sahip olan kanser hastalığının teşhisinde çığır açabilir.
York Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, denizanalarının karanlıkta ışık saçabilmelerine imkân tanıyan aydınlık hücrelerin, özel bir kamera ile birlikte, vücudun iç bölgelerinde yuvalanmış olan kanserli hücrelerin görüntülenmesini sağlayabileceğini belirtiyorlar.
Araştırmanın başındaki Profesör Norman Maitland, denizanalarındaki ışınır hücreleri insanda kanserli hücrelerin bulunduğu yerlere enjekte için bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı. Maitland, fosforlu hücrelerin aydınlatması sayesinde özel kameraların tümörün nerede olduğunu ortaya çıkarabildiğini belirtiyor.
Çalışma, denizanalarından floresanlı hücreleri alabilen bir yöntem geliştirdiği için 2008 yılında Nobel Ödülü alan Dr Roger Y. Tsien'in çalışmalarının bir devamı niteliğinde. Profesör Maitland, Y Tsien'in çalışmalarından haberdar oldukları zaman, bu yöntemi kanserli hücrelerin teşhisinde kullanmayı düşündüklerini söylüyor.
Vücudun farklı yerlerine çok küçük miktarlarda yayılmış olan kanserli hücreler, geleneksel tarama yöntemleriyle erken aşamalarda çoğunlukla fark edilemediğinden, teşhiste geç kalınabiliyor.

0 yorum: