3 Kasım 2010 Çarşamba

Körlüğe yeni çare


Araştırmacılar kalıtsal körlüğe sahip bir kişinin, göze yerleştirilen bir yonga sayesinde harfleri ve saati tanıyabildiğini açıkladılar.


46 yaşındaki Finlandiyalı Miikka Terho, kalıtsal olarak körlüğe sahip. Henüz deneme safhasındaki bir implant yonganın gözüne yerleştirilmesini kabul etti. Yonga, adeta bir harici kamera gibi gözün cisimleri ayıredebilmesine yardımcı oluyor.
Almanya Tuebingen Üniversitesi’nden Prof. Eberhart Zrenner ve ortaklaşa çalıştığı özel Retina Implant AG adlı şirket, geliştirdikleri yongayı Terho dışında 10 hastada daha test etmişler. Bunlardan bazıları ileri düzey görme engeline sahip olduklarından olumlu bir sonuç alınamasa da, büyük kısmı parlak cisimleri dokunmadan ayırt ederek ellerine alabilmişler. Fakat en iyi sonuçlar, yonganın retinanın arkasından uzaktaki merkezi benek bölgesine yerleştirildiği hastalarda elde edilmiş.
Bu üç kişinin arasında olan Miikkha Terho, masa üzerindeki çatal bıçak takımını, kupayı ve bir saati ayırtedebilmiş. İleri düzey testlerde grinin yedi farklı tonunu büyük boyutlu harfleri tespit etmiş. Terho, görüntülerin çok net olmasa da günden güne daha iyiye gittiğini söylüyor. Deney süresinin ardından ön çalışma ürünü olan yonga şu an kendisinden çıkarılmış olsa da daha gelişmiş bir versiyonunun tekrar takılacağı yönde söz almış.
Yonga, göze ulaşan ışığı elektrik sinyallerine çevirip optik sinire iletiyor. Harici bir güç kaynağına ihtiyaç duyduğundan, kulak arkasına yerleştirilen minik bir pile, deriden çıkan bir kabloyla ulaşılıyor. Ekip güç kaynağının deri altına yerleştirildiği gelişmiş versiyon üzerindeki çalışmalarına devam ediyor.


kaynak

0 yorum: