21 Aralık 2010 Salı

Ay kıpkırmızı olacak!

 Kuzey yarımkürede 21 Aralık gündönümü bu yıl Ay tutulması ile aynı zamana denk düştü.


OTTAWA - Gündönümü 456 yıl sonra yine Ay tutulmasıyla aynı zamana denk düştü.

Kanada Kraliyet Astronomi Topluluğu'ndan Gary Boyle tam ay tutulmasının, Avrupa ile Kuzey Amerika ile Güney Amerika'nın bir kısmında, hava şartlarının uygun olduğu yerlerde, izlenebildiğini  söyledi.
NASA'dan yapılan açıklamada, "kayıtlarımıza göre en son 1554 yılında gerçekleşen bu tarihi tesadüf, 456 yıl sonra tekrar cereyan edecek. Tam tutulma sırasında Ay, bakır kırmızısı rengini alacak" denildi.

Ottawa Carleton Üniversitesi Astronomi uzmanlarından Prof. Robert Dick ise, gece bile olsa ay tutulmasının göze zarar vermeyecek dürbün ya da teleskoplarla izlenmesini salık verdi.      
21 Aralık Salı günü Kanada saatiyle sabaha karşı 01.33'de (TSİ 09:33) başlayan olan tam ay tutulması 1 saatten biraz fazla sürecek.
AY KIPKIRMIZI OLACAK
Her gün birbirinden farklı olsa da bugünü diğerlerinden farklı kılan çok önemli bir özellik daha var. 21 Aralık, Kuzey Yarımküre için en uzun gecenin yaşandığı gün. Bugün güneş ışınları Kuzey Yarımküre'ye en eğik açılarla gelecek.
Kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık'ta gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artıyor. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanıyor. Bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlıyor.
21 Aralık'ta güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi'ne dik gelmesiyle şu olaylar gerçekleşiyor:
- Güneş ışınları Güney Yarımküre'ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre'ye en eğik açılarla gelir.
- Üzerinden Oğlak Dönencesi'nin geçtiği karaların iç kısımları, Dünya'nın en sıcak yerleridir.
- Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi'dir.
- Öğlen saat 12.00'de Oğlak Dönencesi'nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.
Aydınlanma çizgisinin sınırları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içindedir.
Kuzey Kutup Dairesi'nde sadece bu gün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi'nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanır.
Ay tutulması da 456 yıl sonra ilk kez gündönümüyle birlikte gerçekleşecek. Bu gece Ay kıpkırmızı olacak. Bugünden itibaren de geceler kısalmaya başlayacak ve günler uzayacak.

kaynak:.ntvmsnbc.com

0 yorum: