28 Aralık 2010 Salı

İyi anne olmak sonlarını getirdi

Yeni araştırmaya göre, uzun geceler nedeniyle yavrularını bugün yaşayan fillere göre üç yıl daha fazla emzirmek, yünlü mamutların yok olmasına zemin hazırladı.

Batı Ontario Üniversitesi’nden gelen yeni araştırmanın sonuçları, bundan 150.000 ila 40.000 yıl önceki Pleyistosen devri sırasında kutup dairesinin kuzeyinde kalan bölgede yaşamlarını sürdürmüş olan mamutların, şartlara uyum sonucu geliştirmiş oldukları daha uzun süreli bebek bakımı davranışlarının, kendi sonlarını hazırlamış olabileceğini öne sürüyor.

Yetişkin ve bebek mamutlara ait dişlerin kimyasal bileşimini inceleyen Jessica Metcalfe, Kanada’nın Yukon Bölgesi’ni bir zamanlar mesken tutmuş olan yünlü mamutların iki ya da üç yaşına gelinceye kadar , bitki ve diğer besinlerle beslenemediklerini belirlemiş. Bu uzatılmış emzirme süresinin de, kama dişli leopar gibi avcı hayvanların aktiviteleriyle birlikte mamutların sonlarını getirdiği görüşünde.
Metcalfe, günümüz Afrika’sında aslan gibi avcıların erişkin fillere dokunamasalar da yavruları öldürdüklerini, bunu da görme yeteneklerinin iyi olması nedeniyle özellikle gece saatlerinde gerçekleştirdiklerini belirtiyor, “Bugün Myanmar’daki fil ölüm nedenlerinin başında yetersiz anne sütü üretimi geliyor. Yünlü mamutlarsa özellikle kış dönemlerinde, süt verme ve bebek bakımının gerektirdiği metabolik ihtiyaçlar ve uzun süren gece saatleri nedeniyle, avcı hayvanlar ve insanlar ile sert iklimsel şartlara daha duyarlı hale gelmişlerdi. Uzun bebeklik dönemi yavruları avcılara karşı daha savunmasız hale getirirken, vejetasyondaki değişiklikler nedeniyle annelerin süt üretiminde zorlanmış olmaları da muhtemel. Bu da süte bağımlı bebekleri başka besin alamamaları nedeniyle tehlike altına sokuyordu." 

ntvmsnbc.com

 

0 yorum: