4 Ocak 2011 Salı

Bombus arıları sayıca düşüşte


Yeni araştırma, bazı bombus arısı türlerinin sayılarının Amerika’da düşüşe geçtiğini ortaya koyuyor.


Araştırmayı yöneten İllionis Üniversitesi’nden Sydney Cameron, dört yaygın bombus arısı türünün mevcut birey sayısının, Amerika boyunca yüzde 96 oranında, bunların yayılma alanlarının da yüzde 87 oranında azaldığını açıklıyor. Araştırma bunun nedenlerini kısmi olarak ‘Nosema bombi’ adı verilen hastalık yapıcı parazit türüne bağlarken, genetik testler soyiçi üremenin de etkili olduğunu göstermiş durumda. Bunun yanında yaşam alanlarındaki bozulmanın etkilerine yönelik ipuçlarının bulunduğuna da dikkat çekiliyor.
Cameron, ülke boyunca sayı açısından su götürmez bir şekilde düşüşe geçen bu arıların doğadaki bitkilerin tozlaşmasında büyük öneme sahip olduklarını belirtiyor, “daha önce balarılarının çeşitli nedenlerle sayıca azaldığını ortaya koyan bir çok çalışma yapılmasına karşın bombus arılarının üzerinde yeterli araştırma yoktu ve benzer durum Asya ve Avrupa için de geçerli.”
Cameron ve ekibi, 382 bölgede ve 73.000 müze kaydı üzerinde üç yıl süren bir çalışma yürütmüş. Bulgulara göre henüz tarımsal öneme sahip olan ürünler herhangi bir tehlike altında gibi görünmüyor fakat yine de uzmanların konuya belirli bir dikkat gösterilmeleri öneriliyor.

ntvmsnbc

0 yorum: