10 Ocak 2011 Pazartesi

Bursa'da korkutan kuş ölümlerinin sırrı çözüldü


BURSA’nın Karacabey İlçesi yakınlarında karayolu üzerinde ve çevresine yayılmış olarak onlarca sığırcık kuşu ölüsü bulundu. Karacabey Kaymakamı ve İlçe Tarım Müdürü’nün incelemede bulunduğu bölgede, kanlı bir araç plakası bulundu. Ölümlerin sığırcık sürüsüne dalan bir araç nedeniyle meydana geldiği belirtildi. 

Karacabey İlçesi’ne 7 kilometre uzaklıkta karayolu üzerinde ve çevresinde bugün onlarca ölü sığırcık kuşuna rastlandı. ABD,İsveç, Yeni Zelanda, İngiltere, İtalya ve Kanada’daki esrarengiz kuş ölümlerini hatırlatan görüntülerle tedirgin olan çevredekiler, hemen durumu yetkilileri iletti. Durumun bildirilmesi üzerine Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban ve İlçe Tarım Müdürü Erdoğan Ceylan, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Yapılan inceleme sırasında, kuş ölülürenin arasında 16 AB 260 yazılı kanlı plaka bulundu. Yetkililer, yerdeki kuş sürüsüne bir aracın dalması sonucu olayın meydana geldiği itimali üzerinde duruyor.

İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri, kanlı plaka ve yaralı bir kuşu alarak inceleme yapmak üzere Karacabey’e götürdü.

Bu arada, Nilüfer Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Mehmet Kartal, Uluabat Gölü çevresindeki 5 köy muhtarı ile görüştüğünü ve bölgede başka kuş ölümü görülmediğini söyledi.

Bu arada İl Tarım Müdürlüğü’nce bazı kuş ölüleri, telef olmalarının nedeninin ortaya çıkarılması için alınıp götürüldü.

ÇARPAN OTOMOBİL BULUNDU

Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban, kuşların öldüğü yerde bulunan kanlı plakanın ait olduğu aracın sahibine ulaşıldığını belirterek, "Kuşlar, otomobilin çarpması sonucu ölmüş. Olay yerinde bulunan 16 AB 290 plakanın araştırılması sonucu bu bilgi elde edildi. Araç Bursa’da faaliyet gösteren Gümüşser isimli taşımacılık firmasına ait bir otomobil. Şirket sahipleri aracın sabah erken saatlerde Karacabey yakınlarında kuşlara çarptığını doğruladı. Ancak yine de araştırmamız devam ediyor" dedi. -milliyet-

0 yorum: