18 Ocak 2011 Salı

Cesur mu aptal mı?

Avustralya'daki çit kuşları, dişilere kur yapmak için avcı kuşları çağırıyor.

Gençlikte kız arkadaşınızı bir korku filmine götürmek, onunla yakınlaşmak adına sıkça başvurulan klasik yöntemlerden biri. Yeni bir araştırmaya göre aynı yöntemi bir kuş türü de kullanıyor. Fakat sinemaya gitme şansları olmadığından ‘kız arkadaşlarını’ korkutmak için, kendilerini avlayan kuşları çağıracak bir ses çıkarmak gibi cesurca bir girişimde bulunuyor.

Chicago Üniversitesi’nden Emma Greig, Avustralya kıtasında yaşayan bir çit kuşu türü olan Malurus splendens erkeklerinin, avcı bir kuş türü olan kasap kuşlarının seslerini duyduklarında özel bir sesle karşılık verdiklerini söylüyor. Greig ve arkadaşlarının yaptıkları çalışmanın sonuçlarına göre bu cesur hareket aynı zamanda dişi çit kuşlarını da kendisine çekiyor.
Bu çit kuşları sahip oldukları benzersiz sosyal yapı nedeniyle çiftleşme desenlerinin evrimini inceleyen bilimcilerin özellikle ilgisini çekiyor. Bu türde bireyler seçtikleri eşlerine sosyal açıdan ömür boyu bağlı olmalarına ve yaşamlarını birlikte geçirmelerine karşın cinsel açıdan bu bağlılık söz konusu değil. Bireylerin gelişigüzel bir şekilde başka kuşlarla çiftleşmeleri sıklıkla görülüyor.

 Çalışma sırasında kasap kuşlarının ötüşünü takiben çit kuşlarının da özel ötüşlerine başladıkları tespit edilmiş. Hatta bu ötüşler birbirilerine oldukça yakın konumdalarken, adeta bir düet gibi süregidiyormuş. Çit kuşlarının avcılarına yerlerini gösteren bu davranışı neden yaptıklarına ilişkin çeşitli görüşler öne sürülmüş.

Doğal ortamlarındaki erkek ve dişi kuşlara mp3 çalar ile üç farklı ötüş dinletilmiş. Bu ötüşler savunma alanı çağrısı, avcı kuşlara yapılan çağrı ve avcı kuşun sesiyle birlikte avcı kuşa yapılan çağrı şeklinde olmuş. Deneylerde dişilerin, sadece kasap kuşlarının sesiyle birlikte çağrı ötüşü dinletildiğinde ilgi gösterdikleri saptanmış. Dişiler bu zamanlarda sese doğru dönerek kendi ötüşleriyle cevap vermişler.
Greig, bu davranışın bizlerin “Hey” şeklindeki seslenmemize benzediğini ve dişileri avcı kuşlar konusunda uyarırken, erkeklere de kendilerini gösterme fırsatı sunduğunu  söylüyor.

ntvmsnbc.com

0 yorum: