7 Ocak 2011 Cuma

Kur yapan dişi kelebekler!

Larva halindeyken düşük sıcaklığa maruz kalan dişi kelebeklerin "kur yapma işini" erkeklerin elinden aldığı ortaya çıktı.

Yale Üniversitesi'nden Kathleen Prudic ve ekibinin yaptığı araştırma, kelebeklerin çiftleşme davranışının geliştikleri dönemdeki sıcaklığa göre değiştiğini gösterdi.

"Bicyclus anynana" türü kelebekleri inceleyen araştırmacılar, dişilerin kanatlarında, erkeklerinkine benzer göz biçiminde desenlere rastladı.

Türlerin çoğunda, dişilerin dikkatini çekmek için sadece erkeklerin renkli ya da göze çarpan desenlere sahip olduğunu belirten bilim adamları, söz konusu dişi kelebeklerin larva halindeyken gelişim koşullarına göre çiftleşme davranışlarının değişmiş olabileceğini düşündü.

Bu düşünceden yola çıkarak, tırtılken 27 ve 17 derecede gelişen kelebeklerin davranışlarını inceleyen bilimadamları, larva halinde daha soğukta gelişen dişi kelebeklerin erkeklerle aynı "süslemelere" sahip olduğunu ve onlar gibi kur yaptıklarını gördü.

Araştırmacılar, bu özellik sayesinde, gıda kıtlığı olduğu dönemde çiftleşme kontrolünün dişi kelebeklere geçebildiğine dikkati çekti.

Araştırma Science dergisinde yayımlandı.  cnnturk

0 yorum: