11 Ocak 2011 Salı

Ne varsa yine doğada var


Geçen yılki kazada Meksika Körfezi'ne petrolle birlikte yayılan metan gazının çoğu bakterilerce ortadan kaldırıldı.


Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacı David Valentine, BP şirketinin yol açtığı 20 Nisan 2010 tarihindeki kaza sonucunda, Meksika Körfezi’ne yayılan petrolle birlikte yaklaşık 200.000 ton metan gazının ortaya çıktığını ve bunun doğrudan körfezin dibine çöktüğünü söylüyor.
Fakat durumun vahametini azaltan bir durum da söz konusu. Bölgedeki bakteriler sudaki metanı yükselerek atmosfere karışmadan önce vücutlarına almış durumdalar. Bu işlem sırasında sudaki yaklaşık 1 milyon ton çözünmüş oksijen yok olmasına karşın bölgenin büyüklüğü sayesinde tolerans seviyesi yükselerek oksijene ihtiyaç duyan canlılara aşırı zarar vermemiş.
Metan, iklim bilimciler için anahtar bir bileşik. Çünkü karbondioksite göre ısı tutma etkisi 20 kat daha fazla. Bu bileşen de karbondioksit gibi doğal ve insan ürünü kaynaklardan meydana geliyor. Bu kaynakların başında da petrol endüstrisi yer alıyor.
Valentine, bu miktarda bir metan salınımı halinde bunun atmosfere karışmasının ciddi problemlere yol açacağını belirtiyor ve geçmiş dönemlerde iklimi küresel ölçekte daha sıcak seviyeye taşıyan benzer salınımların meydana geldiğine dikkat çekiyor. Doğal yoldan oluşan bu salınımlarda bakteriler devreye girerek belirli bir dengenin korunmasını sağlamışlar.
BP kazası da Valentine ve çalışma arkadaşları tarafından bir anlamda bu tip bir salınımın insan eliyle olması halinde nelerin meydana gelebileceğine yönelik bir test olarak ele alınmış. Ekip, incelemelerine dayanarak, etan ve propan gibi diğer hidrokarbon bileşikleriyle beslenen bakterilerin yanında metan bakterilerinin de ‘iyi bir iş’ çıkardıklarını belirtiyor. Hatta Valentine başlangıçta, bakterilerin beslenme hızlarını göz önüne aldığında pek de iyimser bir tablonun ortaya çıkmayacağına inanıyormuş.
Uzmanlar, dört ay gibi kısa bir sürede yayılan metan gazının çoğunu ortadan kaldıran bakterilerin, okyanus dibinde meydana gelebilecek diğer geniş ölçekli salınımlarında üstesinden gelebilecekleri konusunda hemfikirler. -ntvmsnbc-

0 yorum: