31 Mart 2011 Perşembe

Radyasyon Aşısı Bulundu


Rus bilim adamlarının geliştirdiği aşı nükleer santral yüzünden radyasyon etkisi altında kalan Japonlara umut oldu.


Rusya'nın Kuzey Osetya eyaletinin başkenti Vladikavkaz'daki araştırma merkezinde çalışan bilim adamları eşsiz bir aşı geliştirdi. Bu aşı canlıların maruz kaldığı radyasyonun etkilerini yok edebiliyor.
Voice of Russia'nın haberine göre, keşfi duyan Japon bilim adamları bu aşıyı Tokyo depreminin ardından sızıntının yaşandığı Fukuşima-1 nükleer santral tesisinde temizleme çalışmaları yaparken radyasyon alan çalışanlar üzerinde kullanmak istiyor.
Araştırmanın başındaki isim Vyacheslav Maliyev, NASA uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını ve çalışmanın çok yakında tamamlanacağını söyledi.
2006'da Amerikanların ve Rusların aşıları hayvanlar üzerinde denendi fakat Amerikan aşısı işe yaramayınca Amerikalı radyobiyolojistler de Ruslarla birlikte çalışmaya başladı.
Aşının standardın 1000 katı radyasyonda bile işe yaradığı kanıtlandı. Ancak ilacın hastalar üzerinde kullanılmasına henüz başlanmadı.
Radyasyonun DNA üzerinde gerçekleştirdiği değişiklik süreci yüzünden antiradyasyon ilaçlarının test edilmesi normalde yıllar alıyor.

ntvmsnbc

4 yorum:

Adsız dedi ki...

atmasınlar ,
adam iyonlaştıran radyasyon yaniii dna nın yapısını bozuyor.
yani kanser yapıyor hemde 100 çeşit kanseri birden aynı anya yani hücrelerdeki canlılık ortadan kalkıyor

Adsız dedi ki...

rusların halkın gözünde kokruyla karşılanana nükleer enerjiyi temize çıkarma çalışması gibi geldi bana...türkiye gibi ülkelere nkleer enerji pazarlayabilmek için uydurulmş meşhur şu isviçreli bilim adamalarınn kansere hergün çare bulması gibi bişi olmasn...hani bişi olması durumnda nede olsa aşısı var efendm dicekler yanii..ooh ne güzl no problem artık rahat rahat kursunalr nükleer santralleri istedikleri yerlere

Adsız dedi ki...

Artık yakıt çubuklarını elleriyle değiştirir teknisyenler.

orhan dedi ki...

bu tamamiyleee felaket ticaretiii kandırmacaaa