27 Haziran 2011 Pazartesi

Dünya'nın sonu mu geliyor ?


Küresel ısınmayla iki milyon yıldır görülmeyen tür istilası başladı !


Küresel ısınma sonucunda Kuzey Kutbu'nda buzulların geri çekilmesiyle, Büyük Okyanus'tan Atlas Okyanusu'nun kuzey bölümüne yönelik tür istilasının başladığı belirlendi.
Geçen yıl İsrail kıyıları açıklarında 13 metre boyundaki bir gri balinanın gözlemlenmesi, Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde en az 800.000 yıldır olmayan bir plankton türünün yeniden belirmesi gibi bulgular, tür istilasının işareti olarak yorumlanıyor. Besin zincirinin en altındaki canlı olan planktonun bu türüne, Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki Labrador Denizi'nde ilk kez 1999'da rastlandı; şimdi ise artık daha güneyde, New York kıyılarına kadar yayıldığı görülüyor.

İsrail açıklarında Mayıs 2010'da gözlemlenen gri balina türü de Atlas Okyanusu'ndaki aşırı avlanma sonucunda 1700'lerin ortalarında bu havzada tükenmişti. Bu balinanın bir türü de İspanya kıyıları açıklarında, İsrail'de görülmesinden 22 gün sonra görülmüştü. Bir okyanustan diğerine yönelik tür istilası veya göçüne, Büyük Okyanus'un kuzeyinden başlayarak Kanada'nın kuzeyinden devam eden ve Atlas Okyanusu'na açılan "Kuzey Geçidi" adlı denizyolunun, yazılı tarihin başlangıcından itibaren ilk kez 1998'de, ikinci kez de 2007'de bir uçtan bir uca buzdan tamamen arınarak geçit vermesinin yol açtığı düşünülüyor.
İklim değişikliği ve okyanuslar ile ilgili olarak 17 akademik kuruluşun katkı yaptığı ve 13 yıldır 300'den fazla akademik çalışmanın yapıldığı Clamer Projesi kapsamında, söz konusu balina ve plankton istilalarıyla ilgili bir çalışması bulunan, İngiltere'nin Plymouth kentindeki Alister Hardy Okyanus Bilimleri Vakfı'ndan Philip C. Reid, Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde 2 milyon yıldır gözlenmeyen bu kapsamda bir tür istilasının sebebinin iklim değişikliği olduğunu belirterek, bu istilanın sonuçlarının da devasa olacağını, bölgede birçok türün tükenmesi, yeni gelen birçok türün de baskın hale gelmesiyle sonuçlanacağını belirtti.(AA)

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Kendi ellerimizle kendimizi yok ediyoruz ne güzel, ne mutlu insan ırkına...

Adsız dedi ki...

O buzulların eridiği yerlere ne güzel 5 yıldızlı oteller yapılır ha !

Adsız dedi ki...

akdeniz kıyılarında "fugu" balon balığı istilası var şu an. bir çok türü yok etti şimdiden istilacı fugu

Adsız dedi ki...

dış mihrakların iç mihrakları tetiklemesinden kaynaklanıyor. bunun bu dereceye mahal olması manidardır. aramıza nifak sokmak istiyorlar. ahh bu kürtler yok mu bi pis komünistler.

Adsız dedi ki...

Son ırmak kuruduğunda,

Son ağaç yok olduğunda,

Son balık öldüğünde;

Beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak!.."

Adsız dedi ki...

dünya öldüğün de,cenaze namazını kim kıldıracak? mezar taşı olacak mı?