28 Ekim 2011 Cuma

Piller artık çöpe gitmiyor!

Türkiye'de, TAP tarafından 2005-2010 yıllarında yaklaşık bin 500 ton atık pil toplandı.Türkiye'de, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Proje Sorumlusu Çevre Mühendisi Elif Kara, atık pillerin çöpe atılamayacak kadar değerli olduğunu söyledi.

Avrupa'da atık pillerin toplanmasına öncülük eden Avusturya'nın, toplama işlemine 1992 yılında başladığını belirten Kara, bu ülkeyi İsveç, Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika'nın takip ettiğini bildirdi.
Kara, bütün bu çalışmalara rağmen toplanan atık pil miktarından henüz istenilen seviyeye ulaşamadıklarını ifade ederek, atık pil toplamanın bir yaşam biçimi haline gelene kadar dernek olarak bilinçlendirme çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Atık pillerin çöp olmadığına dikkati çeken Kara, şunları kaydetti:
''Kullanım süresi dolan, yani atık pil halini alan piller çöpe atıldığında, içerdikleri metaller toprağa karışarak çevreye zararlı hale gelir. Aslında pil, geri kazanılabilen bir tüketim ürünüdür. Çöp yerine atık pil kutularına attığımız piller, yurt dışındaki geri kazanım tesislerinde (sadece şarj edilebilen piller gönderilmektedir. Yeniden işlenerek çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılır. Yer küremizdeki doğal kaynakların verimli kullanımına bir değer katmaktadır.''

-veteknoloji-

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Teşekkürler...