9 Kasım 2013 Cumartesi

165 milyon yıldır çiftleşiyorlar

Bilim insanları, böceklerin çiftleşmesine ait bugüne kadar bulunan en eski fosile ulaştı. Çin’de bulunan 165 milyon yıllık fosil, iki köpük böceğinin çiftleşme anını net bir şekilde gözler önüne seriyor.


Böcek aleminin antik dönemlerden kalma en eski çiftleşme anı, 165 milyon yıllık bir fosilde ortaya çıktı.
Böceklerin çiftleşmelerine dair antik bulgular çok az olsa da, köpük böceklerinin Jura döneminden bu yana çiftleşme sürecinde evrim geçirmediği ve bugünküyle aynı yöntemi kullandığı anlaşıldı.
Pekin’deki Capital Normal Üniversitesi’nden Dong Ren ve ekibinin Çin’in kuzeydoğusundaki Daohugou kentinde yaptığı araştırmalarda bulunan fosil hakkındaki çalışma, Çarşamba günü PLoS One dergisinde yayımlandı.
Her ne kadar fosilde iki böcek karınları birbirine dönük olarak görülse de, günümüzde köpük böcekleri yan yana durarak çiftleşiyor. Fosilin doğal yapısı, bilim insanlarının böceklerin hangi pozisyonda çiftleşirken öldüğü ve fosilleştikleri hakkında kesin bilgi vermiyor.
Köpük böcekleri, ormanlarda yaşıyor ve ağaç ile yaprakları mesken ediniyor. Kurbağa gibi zıplayan bu böcek, 3 bin tür içeren Cercopoidea familyasında yer alıyor. En son fosil bulunmadan önce köpük böceklerine ait olduğu bilinen en eski fosil, Paleyosen döneminden kalma 60 milyon yıllık fosildi.

0 yorum: