9 Kasım 2013 Cumartesi

Denizanasından parıldayan dondurma

İngiliz bir girişimci, bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benzeyen bir yiyeceği gerçeğe dönüştürdü. Artık denizanalarını ışık saçan dondurma halinde yemek mümkün olacak.


İngiliz Charlie Francis, hayvanseverleri kızdırmayacak bir av başlatabilir. Denizleri ve okyanusları kaplayan denizanaları, artık lezzetli dondurma olarak karşımıza çıkacak.
Çinli bilim insanlarının denizanasındaki  parlaklık saçan proteini sentezlemesinden yola çıkan Francis, eline geçen proteinin üzerinde bir süre çalıştıktan sonra parlayan dondurma elde etmeyi başardı.
‘Lick Me I’m Delicious’ adlı dondurma markasının yaratıcısı olan Francis, “Çinlilerin keşfi beni heyecanlandırdı. Elde ettikleri şeyden biraz sipariş ettim, üzerinde çalıştım ve bunu elde ettik” dedi.
Denizanasından özel bir yöntemle elde edilen proteinler, ağızdaki PH seviyesiyle etkileşime girdiği zaman ışık saçıyor. Dondurmayı yaladıkça, proteinlerin saçtığı ışık da artıyor.
Denemek açısından son derece teşvik edici olan denizanalı parlayan dondurma, buna rağmen hiç ucuz değil. Tek topu tam 220 dolar!

0 yorum: