20 Nisan 2015 Pazartesi

Avlanan Avcı


Bir kızıl vaşak, Florida'nın dalgalı sularında avladığı köpekbalığını karaya çıkarırken görüntülendi.

Kedilerin birçok türü harika balıkçılardır. Kızıl vaşaklar da bu konuda bir istisna değil. Ama bir köpekbalığını dalgalardan söküp çıkaran bir kızıl vaşak olağanüstü bir balıkçı hikâyesine imza attı.

Bu dramatik an Florida, Vero Plajı’ndaki Sebastian Inlet Devlet Parkı’nda yürüyüş yapmakta olan John Bailey’in objektifine takıldı. Bailey görüş talebimize henüz yanıt vermese de yerel medya kuruluşlarına dalgalar arasında balık avlayan bu kediyi gördüğü anı anlattı.

Kedi aniden sıçrıyor ve köpekbalığını bir metre kadar suyun dışına sürüklemiş. (Bailey'nin yakaladığı karede de bu an görünüyor). Ardından ürkmüş görünen kızıl vaşak, köpekbalığını plajda bırakarak ormana doğru kaçmış.

Florida Balık ve Doğal Yaşam Koruma Komisyonu’nun sözcüsü Liz Barraco “Fotoğrafın sahte olduğunu düşünmemizi gerektirecek bir neden yok” diyor.

Barraco ayrıca kızıl vaşakların çeşitli memeli ve kuş türlerini avladığını ve bazen balıkları da gözüne kestirdiğini belirtiyor. “Ama onları tuzlu suda balık avlarken ilk kez gördük.”

Kızıl vaşaklar fırsatçılıklarıyla bilinen yırtıcılar olduğundan bunun şaşırtıcı olmadığını da ekliyor Barraco. Bailey’in iPhone 6 ile çektiği fotoğrafı inceleyen National Geographic Fotoğraf Editörü Ken Geiger de görüntünün orijinal olduğunu doğruluyor.

Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi'nde bir doğal yaşam biyoloğu olan ve aynı zamanda Kaliforniya'nın Santa Monica Dağları Ulusal Rekreasyon Alanı için çalışan National Geographic kâşifi Seth Riley de e-posta yoluyla yaptığı yorumda kızıl vaşaklar üzerine araştırma yaptığı yıllar boyunca “böyle bir şey görmediğini” söylüyor. Ancak bu davranışın kendisini şaşırtmadığını da belirtiyor.

Barroco Florida’daki vaşakların sayısının bilinmediğini söylüyor. “Vaşaklar, yakınlarda doğal yaşam alanları olduğu takdirde kalkınma hamleleri olsa dahi kıyılarda gayet güzel yaşayabiliyor” diyor.

Kaynak

0 yorum: