16 Nisan 2015 Perşembe

Kahve makinesinin ateşlemesi ertelendi


Uluslararası Uzay İstasyonu'na espresso makinesi gönderecek olan Dragon uzay aracı, kötü hava şartları nedeniyle ateşlenemedi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yaklaşık 2 ton malzeme ve gıda taşıyacak Dragon uzay kapsülünün dün akşam yapılması planlanan ateşlemesi, kötü hava şartları nedeniyle ertelendi. SpaceX, ateşlemenin bu akşam TSİ 10.33'te yeniden yapılmasının planlandığını ancak hava durumunun dünden daha kötü olduğunu belirtti. Dragon kapsülü, uzay istasyonunda 4,5 ay kullanılacak kargo bulunduruyor.

Kargo içinde, yerçekimsiz olarak özel tasarlanan ISSpresso kahve makinesi de bulunuyor. UUİ, ilk kahve makinesine Kasım 2014'te kavuşmuştu. Espresso makinesinin gelişiyle, bir yıllık uzay görevi yürüten ABD'li Scott Kelly ile Rus Mikhail Kornienko'nun motivasyonunun artacağı düşünülüyor.

SpaceX CEO'su Elon Musk, dün Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'roket platformu yakınlarına düşen yıldırımın ardından yaklaşan fırtına nedeniyle ateşlemenin ertelendiğini' söyledi. Musk, bugün ateşlemenin yapılma ihtimalini ise yüzde 50 olarak belirtti.

SpaceX, uzay istasyonuna gerçekleştirdiği görevlerde Falcon-9 roketiyle dikey iniş denemesi de yapıyor. 2015'te iki defa başarısız olan deneme, Dragon'un ateşlenmesiyle üçüncü kez denenecek. Roketin okyanusta bekleyen iniş platformuna dikey olarak inebilmesi, yeniden kullanılabilmesini sağlayacak.

Kaynak

0 yorum: