18 Nisan 2015 Cumartesi

Solar Soğutma Sistemi Suyu 3 Ay Soğuk Tutabiliyor.


Yüksek sıcaklıkların hüküm sürdüğü yerlerde yiyeceklerin korunmasının daha düşük maliyetle ve daha az enerji kullanılarak sağlanması, Meksikalı, Susana Elvia Toledo Flores’in tasarımladığı solar soğutma sistemi sayesinde artık mümkün.

Institute of Science of the Meritorious University of Puebla (BUAP)’daki araştırma merkezinde geliştirilen prototip, 24 saat çalıştıktan sonra istenilen ortamı 3 aya kadar soğuk tutabiliyor.
Araştırmacının dağlık bir bölgede geliştirdiği bu prototip, suyu 9 santigrad derecede muhafaza edebiliyor. Araştırmacının hedefi ise bu sıcaklığı balıkların, proteinleri zarar görmeden saklanabildiği 5 santigrad dereceye çekebilmek.

BUAP’da geliştirilen bu sistem, maliyeti oldukça düşük olmasının yanısıra kolay üretiliyor ve çevresel olarak bir zararı bulunmuyor. Toledo Flores’in anlatımıyla: ‘’ normal soğutma sistemleri, ozon katmanına zarar veren ve sera gazı etkisini arttıran kloroflorokarbon kullanıyorlar.’’

Fakat, solar soğutma sistemi solar ışıma ile çalışıyor ve soğutma etkisi 24 saatlik termodinamik adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsüyle başarılıyor. Metanol burada soğutucu olarak kullanılırken, zeolit(mineral) de adsorban olarak kullanılıyor.

Toledo Flores’in belirttiğine göre sistemin 24 saat boyunca takip ettiği bir döngüsü var. Gün boyunca ısınma, desorpsiyon ve yoğunlaşmanın meydana geldiği süreçte, solar enerji zeoliti ısıtıyor ve methanolün buhar basıncını arttırıyor, soğutkan madde yoğunlaştırılıyor ve bir tank içine muhafaza ediliyor. Gece boyunca da soğutma prosesi işleme konuluyor.

Bu sistem, yalnızca yiyecekleri soğuk tutmada değil aynı zamanda klima olarak da kullanılabiliyor. Ayrıca, Meksika’da hala elektrik ulaşmamış yerler olduğunu belirten Toledo Flores’e göre, elektrik olmayan yerlerde bu sistem kullanılarak ilaçların ve yiyeceklerin daha sağlıklı saklanması da sağlanabilir.

Kaynak

0 yorum: